

Rúry API 5L PSL2 Grade X46 Spiral Submerged Arc Welded (SSAW) sú štandardným a ľahko dostupným produktomcelosvetovo vyrábané pre stredotlakové-prenosy ropy a plynu, vodovodné potrubia a konštrukčné aplikácie vyžadujúce zvýšenú kvalitu a zaručenú húževnatosť [cit:1, citácia:3, citácia:5, citácia:10].
Označenie „API 5L PSL2 Grade X46 Spiral Submerged Arc Pipe“ kombinuje stredne pevnú triedu potrubia (X46) s vylepšenou úrovňou kvality PSL2, vyrábané pomocou ekonomického procesu špirálového zvárania pre aplikácie s veľkým-priemerom [cit:5, citácia:10].
📋 Kľúčové špecifikácie pre potrubie SSAW API 5L PSL2 triedy X46
V tabuľke nižšie sú zhrnuté hlavné špecifikácie tohto produktu na základe komplexných údajov z odvetvia [cit:1, citácia:3, citácia:5, citácia:6, citácia:10].
| Atribút | Popis |
|---|---|
| Štandardné | API 5L: "Specification for Line Pipe" (v súlade s ISO 3183) [citácia:2, citácia:5]. |
| Úroveň špecifikácie produktu | PSL2: Vylepšená úroveň kvality pre potrubné potrubia s prísnejšími požiadavkami ako PSL1 vrátane prísnejších chemických kontrol, limitov maximálnej pevnosti, povinného Charpyho rázového testovania a prísnejšieho NDT [citácia:2, citácia:3, citácia:5, citácia:10]. |
| Oceľ triedy | X46 (L320): Stredná-trieda. Označenie "X46" označuje minimálnu medzu klzu46 000 psi (317 MPa)[citácia:5, citácia:10]. |
| Označenie ISO | L320 . |
| Výrobný proces | Špirálové (Špirálové) zváranie pod tavivom (SSAW/HSAW): Vyrobené z oceľového zvitku valcovaného za tepla-, pričom zvarový šev prebieha nepretržite v špirále pozdĺž dĺžky rúry. Zvárané pomocou obojstranného-automatického zvárania pod tavivom [cit:1, citácia:3, citácia:5]. |
| Chemické zloženie (max %) [citácia:3, citácia:6, citácia:10] | Uhlík (C):0,22-0,24 % max Mangán (Mn):1,40 % max Fosfor (P):0,025 % max (tesnejšie ako PSL1 0,030 %) Síra (S): 0,015 % max(50 % zníženie oproti PSL1 0,030 %) Kremík (Si):0,45 % max |
| Mechanické vlastnosti [cit:3, citácia:6, citácia:10] | Medza klzu:Rozsah 317 – 524 MPa (46 000 – 76 000 psi) – obojeminimum a maximumšpecifikované Pevnosť v ťahu:Rozsah 434-758 MPa (63 000-110 000 psi) Pomer-k{1}}ťažnosti:Menej ako alebo rovné 0,93 maxima Charpyho vplyv: Povinné– typicky 27 J pri špecifikovanej teplote (často 0 stupňov alebo -20 stupňov) [cit:5, citácia:7] |
| Typický rozsah veľkostí [cit:1, citácia:3, citácia:5] | Vonkajší priemer:219 mm až 4064 mm (približne . 8" až 160") Hrúbka steny:3,2 mm až 40 mm (bežný rozsah 5-26 mm) dĺžka:štandardne 3 m až 18 m; pre špecifické aplikácie je k dispozícii až 50 m |
| Kľúčové požiadavky na testovanie [citácia:3, citácia:5, citácia:7, citácia:8] | Povinné Charpyho nárazové testovaniepri špecifikovanej teplote Skúšanie ťahomoverenie minimálnych aj maximálnych limitov Chemická analýzas prísnejšími limitmi PSL2 (najmä S Menšie alebo rovné 0,015 %) Testy sploštenia a ohybupre integritu zvaru 100 % nedeštruktívne-testovaniezvarového švu (UT/RT) Hydrostatický testkaždé potrubie |
| Bežné aplikácie [citácia:2, citácia:5, citácia:7] | Stredotlakové ropovody a plynovody{0}}; linky na zber zemného plynu; vodovodné rozvody vyžadujúce zaručenú húževnatosť; aplikácie v chladnom podnebí; kritická infraštruktúra; regulované potrubia (linky FERC, DOT, FEMSA). |
| Certifikácia | Osvedčenie o skúške mlyna doEN 10204 Typ 3.1s úplnými výsledkami testov a záznamami o sledovateľnosti. Monogram API dostupný v licencovaných závodoch [citácia:3, citácia:7]. |
📊 API 5L PSL2 Grade X46: Chemické a mechanické vlastnosti
Chemické zloženie [cit:3, citácia:6, citácia:10]
| Prvok | Špecifikácia PSL2 | Porovnanie PSL1 |
|---|---|---|
| uhlík (C) | Menšie alebo rovné 0,22 – 0,24 % | 0,26-0,28 % (prísnejšia kontrola) |
| mangán (Mn) | Menšie alebo rovné 1,40 % | Rovnaký rozsah |
| fosfor (P) | Menšie alebo rovné 0,025 % | 0,030 % (prísnejšie) |
| síra (S) | Menšie alebo rovné 0,015 % | 50 % zníženie oproti PSL1 0,030 % |
Mechanické vlastnosti [cit:3, citácia:6, citácia:10]
| Nehnuteľnosť | Požiadavka PSL2 | Význam |
|---|---|---|
| Medza klzu | 317-524 MPa | Určené minimálne aj maximálne |
| Pevnosť v ťahu | 434-758 MPa | Určené minimálne aj maximálne |
| Výnosový pomer (Y/T) | Menšie alebo rovné 0,93 | Zabezpečuje primeranú ťažnosť |
| Energia dopadu | Vyššia alebo rovná 27 J @ špecifikovaná teplota | Povinné, na rozdiel od PSL1 |
📏 Rozmerové špecifikácie
API 5L špecifikuje nasledujúce tolerancie pre rúry SSAW:
| Parameter | Rozsah veľkostí | Tolerancia |
|---|---|---|
| Vonkajší priemer | Väčšie alebo rovné 60,3 mm, S < 20 mm | ±0.75% |
| Väčšie alebo rovné 60,3 mm, S Väčšie alebo rovné 20 mm | ±1.00% | |
| Hrúbka steny | Menšie alebo rovné 73,0 mm | +15%, -12.5% |
| >73,0 mm, S < 20 mm | +15%, -12.5% | |
| >73,0 mm, S Väčšie alebo rovné 20 mm | +17.5%, -10% |
Štandardný rozsah priemerov:219 mm až 4064 mm (8" až 160") [citácia:1, citácia:3, citácia:5]
🔍 Kľúčové body, ktorým treba porozumieť
Čo znamená "PSL2 Grade X46"?: Táto špecifikácia kombinuje strednú{0}}pevnosť triedy X46 (výťažnosť 317 MPa) so zvýšenými požiadavkami na kvalitu PSL2. Výsledkom je potrubie sMinimálna medza klzu 317 MPaktorý tiež obsahujezaručená rázová húževnatosť, prísnejšie chemické kontroly (najmä síra menej alebo rovná 0,015 %), maximálne limity pevnosti a úplná sledovateľnosť[citácia:3, citácia:5, citácia:10].
X46 vs. susediace ročníky: X46 ponúka približneO 9 % vyššia medza klzu ako X42(317 MPa vs . 290 MPa) a slúži ako prechodná možnosť medzi X42 a X52 [cit:2, citácia:10]. Vďaka tomu je cenovo-efektívnou voľbou pre aplikácie, kde je X42 mierne pod-silou, ale X52 by bol prekročený{11}}.
Dodacie podmienky: Rúry PSL2 X46 môžu byť dodávané s rôznymi príponami označujúcimi tepelné spracovanie [cit:5, citácia:9]:
X46N: Normalizované (pre lepšiu štruktúru zrna)
X46M: Termomechanicky valcované (TMCP – pre zvýšenú húževnatosť)
X46Q: Kalené a temperované (pre maximálnu jednotnosť pevnosti)
Možnosti kyslých služieb: Pre prostredia obsahujúce H₂S-uveďteX46MS alebo X46QSstupne s dodatočným testovaním podľa NACE MR0175/ISO 15156 .
Výhody SSAW pre PSL2: Proces špirálového zvárania ponúka špecifické výhody pre rúry PSL2 s veľkým{0}}priemerom [cit:1, citácia:3, citácia:5]:
Možnosť veľkého priemeru: Dokáže hospodárne vyrábať rúry až do priemeru 160".
Nákladová efektívnosť: O 20-30% nižšie náklady ako LSAW pre veľmi veľké priemery
Dlhé dĺžky: Dĺžka až 50 m znižuje požiadavky na zváranie v teréne
🏭 Prihlášky a odôvodnenie výberu
Rúry SSAW API 5L PSL2 Grade X46 sa používajú v aplikáciách, kde sa vyžaduje zvýšená kvalita [cit:2, citácia:5, citácia:7]:
| Aplikácia | Prečo je špecifikovaný PSL2 Grade X46 |
|---|---|
| Strednotlakový{0}}prenos plynu | Garantovaná rázová húževnatosť Charpy zaisťuje ťažné správanie v zimných podmienkach |
| Potrubia studeného podnebia | Nárazové testovanie pri teplote -20 stupňov alebo nižšej poskytuje odolnosť proti zlomeniu |
| Offshore a námorné aplikácie | Prísna kontrola síry (menej alebo rovná 0,015 %) poskytuje odolnosť proti HIC; potrebná úplná sledovateľnosť |
| Regulované potrubia | Jurisdikcie FERC/DOT často vyžadujú kvalitu PSL2 pre všetky materiály potrubí |
| Prenos kritickej vody | Vylepšené testovanie a dokumentácia pre komunálnu infraštruktúru |
| Zhromažďovacie systémy | Vyššia pevnosť ako X42 so zaručenou húževnatosťou pre poľné zberacie šnúry |
📝 Porovnanie PSL2 vs. PSL1 pre X46
Nižšie uvedená tabuľka zdôrazňuje kritické rozdiely medzi PSL1 a PSL2 pre X46 [citácia:3, citácia:5, citácia:6, citácia:10]:
| Funkcia | PSL1 triedy X46 | PSL2 triedy X46 | Význam |
|---|---|---|---|
| Uhlík (C) max | 0.26-0.28% | 0.22-0.24% | Lepšia zvárateľnosť, nižšia tvrdosť HAZ |
| Síra (S) max | 0.030% | 0.015% | 50% zníženie– kritické pre húževnatosť a odolnosť HIC |
| Fosfor (P) max | 0.030% | 0.025% | Zlepšená húževnatosť a zvárateľnosť |
| Medza klzu | len 317 MPa min | Rozsah 317-524 MPa | Zabraňuje nadmernej{0}}pevnosti materiálov |
| Pevnosť v ťahu | len 434 MPa min | Rozsah 434-758 MPa | Zabezpečuje konzistentné mechanické vlastnosti |
| Výnosový pomer (Y/T) | Neuvedené | Menšie alebo rovné 0,93 | Zabezpečuje primeranú ťažnosť |
| Testovanie vplyvu | Nevyžaduje sa | Povinné(27 J @ špecifikovaná teplota) | Zaručuje odolnosť- pri nízkych teplotách |
| Ekvivalent uhlíka | Nevyžaduje sa | Vypočítané a kontrolované | Zabezpečuje dobrú zvárateľnosť v teréne |
| Najlepšie pre | Všeobecný servis, vodovody | Kritické služby, nízke-teploty, regulované potrubia |
🔧 Výrobný proces
Výrobný proces pre potrubie SSAW API 5L PSL2 Grade X46 sa riadi vylepšenými kontrolami kvality PSL2 [citácia:3, citácia:5]:
Príprava surovín: Oceľové zvitky valcované za tepla-, ktoré spĺňajú chemické požiadavky PSL2 (najmä s nízkym obsahom síry menším alebo rovným 0,015 %), sa vyrovnávajú, kontrolujú a-frézujú.
Špirálové tvarovanie: Oceľový pás je kontinuálne tvarovaný do valcového tvaru so špecifickým uhlom skrutkovice pri izbovej teplote.
Zváranie pod tavivom: Obojstranné-automatické zváranie pod tavivom (zvnútra a zvonka) vytvára špirálový šev s úplnou penetráciou. Postupy zvárania sú kvalifikované podľa požiadaviek PSL2.
Ne{0}}deštruktívne testovanie: 100% ultrazvuková (UT) a/alebo rádiografická (RT) kontrolacelej dĺžky zvaru s kritériami prijatia PSL2.
Hydrostatické testovanie: Každá rúrka individuálne testovaná na overenie integrity tlaku.
Mechanické testovanie: Skúšky ťahom (overenie minimálnych aj maximálnych limitov), skúšky sploštenia, skúšky ohybom apovinné Charpyho nárazové testovaniena základný kov, zvar a HAZ pri špecifikovanej teplote [cit:5, citácia:7].
Koniec dokončovania: Konce pripravené (rovné alebo skosené podľa ASME B16.25) na zváranie v teréne .
Náter: Voliteľné vonkajšie nátery (3LPE, FBE, uhoľný dechtový epoxid) a vnútorné obloženie podľa potreby [cit:3, citácia:5].
📝 Zhrnutie
API 5L PSL2 Grade X46 Špirálové rúry zvárané pod tavivomsú aštandardná, prémiová-voľba kvality pre stredotlakové{1}}potrubné aplikácie vyžadujúce zvýšenú húževnatosť a spoľahlivosť[citácia:2, citácia:3, citácia:5, citácia:10]. S minimálnou medzou klzu317 MPa (46 000 psi)– približneO 9 % vyšší ako X42– tieto rúry spájajú spoľahlivé mechanické vlastnosti X46 s prémiovými vlastnosťami PSL2:zaručená rázová húževnatosť podľa Charpyho, prísnejšie chemické kontroly (najmä síra menej alebo rovná 0,015 %), maximálne limity pevnosti, úplná sledovateľnosť a prísnejšie testovanie[citácia:3, citácia:6, citácia:10].
Dostupné v priemeroch od219 mm až viac ako 4000 mms hrúbkami stien do40 mma dĺžky až50m, tieto rúry sa vyrábajú pomocou nákladovo{0}}efektívneho výrobného procesu SSAW, pričom spĺňajú prísne požiadavky špecifikácie API 5L [cit:1, citácia:3, citácia:5].
PSL2 Grade X46 je preferovaná špecifikácia pre [citácia:2, citácia:5, citácia:7]:
Potrubie studenej klímyvyžadujúce zaručené rázové vlastnosti
Offshore a námorné aplikácies prísnymi chemickými kontrolami
Regulované potrubia(FERC, BODKA, FEMSA)
Projekty kritickej infraštruktúry
Aplikácie, kde je rozšírená dokumentácia povinná
Pri objednávaní sa uistite, že ste jasne označiliAPI 5L PSL2 Grade X46, SSAW, spolu s požadovanými rozmermi, teplotou nárazovej skúšky (napr. -20 stupňov) a akýmikoľvek nátermi alebo dodatočnými požiadavkami na základe vašej konkrétnej aplikácie [cit:3, citácia:5, citácia:7].





